Nieważność kredytu Deutsche Bank z lat 2006 - 2007 roku - Kredyty frankowe - pomoc frankowiczom, odfrankowienie kredytu - Kancelaria frankowa Warszawa

    You are currently here!
  • Home
  • Bez kategorii Nieważność kredytu Deutsche Bank z lat 2006 – 2007 roku
Nieważność kredytu Deutsche Bank

Nieważność kredytu Deutsche Bank z lat 2006 – 2007 roku

Nieważność, kredytu Deutsche Bank Polska z lat 2006 – 2007 (unieważnienie umowy kredytu), nie jest zadaniem prostym, w porównaniu z innymi umowami kredytowymi innych banków i wzmaga oparcia argumentacji nie tylko na treści umowy kredytu.  

Kredyty denominowane udzielane przez Deutsche Bank Polska 

Kredyty denominowane w frankach szwajcarskich (CHF) udzielane przez Deutsche Bank Polska były popularne w latach 2000–2010, podobnie jak w innych bankach działających w Polsce. Charakteryzowały się niższym oprocentowaniem niż kredyty złotowe, ale jednocześnie wiązały się z ryzykiem walutowym.

Charakterystyka kredytów CHF w Deutsche Bank Polska:

  1. Denominacja w CHF – Kredyt był wyrażony w CHF, ale wypłacany i zazwyczaj spłacany w złotówkach, co oznaczało, że jego wartość zależała od kursu CHF/PLN.
  2. Oprocentowanie oparte na LIBOR CHF – Kredyty te miały oprocentowanie ustalane na podstawie stawki LIBOR CHF, co czyniło je tańszymi w porównaniu do kredytów złotowych bazujących na WIBOR.
  3. Ryzyko walutowe – Klienci ponosili ryzyko wzrostu kursu franka, co mogło prowadzić do znacznego wzrostu wysokości rat i całkowitego zadłużenia.
  4. Spread walutowy – Deutsche Bank Polska stosował różnice między kursem kupna, a kursem sprzedaży franka, co dodatkowo zwiększało koszty kredytu.
  5. Długi okres kredytowania – Kredyty hipoteczne w CHF były często udzielane na 20-30 lat, co zwiększało wpływ zmian kursowych na wysokość zobowiązania.

Wzory umów Deutsche Bank Polska, stosowane w latach 2006 – 2007, w porównaniu z innymi typowymi umowami kredytu, trudne są do unieważnienia tylko w oparciu o treść umowy kredytu. Problem wynika z § 2 ust. 2 umowy kredytu, przewidującego rzekomą alternatywę w wypłacie kwoty kredytu, we franku szwajcarskim albo w złotych. Deutsche Bank Polska twierdzi, iż umowa kredytu nie przewidywała obligatoryjnej wypłaty kredytu w złotych z zastosowaniem klauzul przeliczeniowych banku, a wypłata następowała na podstawie złożonej przez kredytobiorcę dyspozycji, która mogła być złożona w złotych albo we franku szwajcarskim. Poniżej przykładowa treść spornego postanowienia umowy kredytu:  „Kwota Kredytu będzie wypłacona Kredytobiorcy jednorazowo lub w transzach zgodnie z zapisami pkt 2 Tabeli, po spełnieniu warunków do wypłaty Kredytu/transz Kredytu, na podstawie dyspozycji Kredytobiorcy wypłaty Kredytu/transz Kredytu złożonej najpóźniej na dwa dni robocze przed planowaną wypłatą. Wypłata następuje zgodnie z harmonogramem wypłat stanowiącym Załącznik nr 1 do Umowy. (…).  

Nieważność kredytu Deutsche Bank z lat 2006 – 2007 roku, jak należy prowadzić sprawę ?

Nieważność kredytu Deutsche Bank z lat 2006 – 2007 roku, wymaga szerokiej argumentacji i powołania się w oparciu o art. 230 Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz art. 65 Kodeksu Cywilnego, na domniemania faktyczne oraz zgodną wolę stron, wynikająca z dokumentów poprzedzających zawarcie umowy kredytu, jak wniosek kredytowy oraz dokumentów wykonujących umowę kredytu, jak dyspozycje wypłaty transz kredytu. 

Kancelarii w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt XXVIII C 2039/23, wyrok z dnia 9 października 2023 roku, udało się unieważnić umowę kredytu Deutsche Bank Polska, zawartą w 2007 roku.  

W przypadku pytań lub zainteresowania współpracą, zapraszamy do kontaktu z kancelarią.

leave a comment