"Wyrok TSUE ponownie na korzyść frankowiczów - banki zobowiązane do informowania o ryzyku." - Kredyty frankowe - pomoc frankowiczom, odfrankowienie kredytu - Kancelaria frankowa Warszawa

    You are currently here!
  • Home
  • Bez kategorii „Wyrok TSUE ponownie na korzyść frankowiczów – banki zobowiązane do informowania o ryzyku.”

„Wyrok TSUE ponownie na korzyść frankowiczów – banki zobowiązane do informowania o ryzyku.”

2023-12-08 Kancelaria Comments Off

Zobowiązania zaciągnięte w szwajcarskiej walucie są prawdziwą zmorą wielu Polaków. Sprawy nie ułatwia fakt, że batalie sądowe z bankami dotyczące kredytów frankowych mogą ciągnąć się latami. W ostatnich miesiącach pojawiła się jednak kolejna nadzieja w postaci orzeczenia TSUE, który wydał pozytywny wyrok w sprawie jednego z frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oznajmił, że na bankach ciąży odpowiedzialność wykazania, iż udzielił dokładnych informacji na temat ryzyka walutowego. 

Co wyrok TSUE w sprawie frankowiczów oznacza w praktyce?

Orzeczenie TSUE w kontekście znajomości przez kredytobiorców ryzyka walutowego. Jeszcze do niedawna to na kredytobiorcy ciążył obowiązek wykazania, że bank nie udzielił wystarczających informacji dotyczących ryzyka walutowego oraz innych ważnych aspektów zobowiązania. Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednak całkowicie zmienia to podejście. Orzeczenie TSUE potwierdziło, że bank jako przedsiębiorca powinien zrealizować wymóg przejrzystości w zakresie dostarczenia wiarygodnych, czytelnych oraz zrozumiałych informacji dotyczących zobowiązania finansowego. Na ich podstawie konsument powinien zrozumieć ryzyka z nim związane i ciążące przez cały okres jego trwania. Niezwykle istotny jest fakt, że wyrok TSUE w sprawie frankowiczów dotyczy nie tylko przeciętnych obywateli, ale także osób posiadających wykształcenie ekonomiczne, znających wahania kursów czy też pracujących w instytucjach finansowych. Banki również są zobowiązane do poinformowania takich kredytobiorców o ryzykach związanych ze zobowiązaniem. Ryzyka muszą być zawsze znane niezależnie od wiedzy i wykształcenia. W praktyce orzeczenie TSUE dotyczące kredytów frankowych oznacza, że niezależnie od wykształcenia, stanu posiadanej wiedzy czy też doświadczenia, na banku ciąży odpowiedzialność informowania o ryzykach związanych z podjęciem zobowiązania finansowego. Wyrok ten może pomóc wielu osobom w trwających i przyszłych sprawach, a także przyczynić się do szybszego ich rozstrzygnięcia.